EMVY160ADA330MF55G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY160ADA330MF55G
EMVY160ADA330MF55G
Part Number
EMVY160ADA330MF55G
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Data sheet
EMVY160ADA330MF55G.pdf
Delivery Services
EMVY160ADA330MF55G
Comments
    EMVY160ADA330MF55G Specifications
    Ratings-
    Impedance1 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency56 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency140 mA @ 100 kHz