EMVY350GDA471MLH0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY350GDA471MLH0S
EMVY350GDA471MLH0S
Part Number
EMVY350GDA471MLH0S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Data sheet
EMVY350GDA471MLH0S.pdf
Delivery Services
EMVY350GDA471MLH0S
Comments
    EMVY350GDA471MLH0S Specifications
    SeriesAlchip™- MVY
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance54 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency630 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.26 A @ 100 kHz