EMVY500ADA4R7ME55G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY500ADA4R7ME55G
EMVY500ADA4R7ME55G
Part Number
EMVY500ADA4R7ME55G
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Data sheet
EMVY500ADA4R7ME55G.pdf
Delivery Services
EMVY500ADA4R7ME55G
Comments
    EMVY500ADA4R7ME55G Specifications
    SeriesAlchip™- MVY
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance3 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency17.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency50 mA @ 100 kHz