EMVY630GDA331MLH0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY630GDA331MLH0S
EMVY630GDA331MLH0S
Part Number
EMVY630GDA331MLH0S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Data sheet
EMVY630GDA331MLH0S.pdf
Delivery Services
EMVY630GDA331MLH0S
Comments
    EMVY630GDA331MLH0S Specifications
    Ratings-
    Impedance120 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency422.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency845 mA @ 100 kHz