EMVY6R3ADA220MD55G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY6R3ADA220MD55G
EMVY6R3ADA220MD55G
Part Number
EMVY6R3ADA220MD55G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
EMVY6R3ADA220MD55G.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMVY6R3ADA220MD55G
Comments
    EMVY6R3ADA220MD55G Specifications
    SeriesAlchip™- MVY
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance3 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency24 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency60 mA @ 100 kHz