EMVY6R3GDA222MLH0S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMVY6R3GDA222MLH0S
EMVY6R3GDA222MLH0S
Part Number
EMVY6R3GDA222MLH0S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
EMVY6R3GDA222MLH0S.pdf
Delivery Services
EMVY6R3GDA222MLH0S
Comments
    EMVY6R3GDA222MLH0S Specifications
    Ratings-
    Impedance54 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency945 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.26 A @ 100 kHz