EMZA6R3ADA152MJA0G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMZA6R3ADA152MJA0G
EMZA6R3ADA152MJA0G
Part Number
EMZA6R3ADA152MJA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
EMZA6R3ADA152MJA0G.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EMZA6R3ADA152MJA0G
Comments
    EMZA6R3ADA152MJA0G Specifications
    SeriesAlchip™- MZA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance80 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency510 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency850 mA @ 100 kHz