EMZA6R3ADA220MD61G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMZA6R3ADA220MD61G
EMZA6R3ADA220MD61G
Part Number
EMZA6R3ADA220MD61G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
EMZA6R3ADA220MD61G.pdf
Delivery Services
EMZA6R3ADA220MD61G
Comments
    EMZA6R3ADA220MD61G Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance1.35 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance22 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency36 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency90 mA @ 100 kHz