EMZA6R3ADA470ME61G
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EMZA6R3ADA470ME61G
EMZA6R3ADA470ME61G
Part Number
EMZA6R3ADA470ME61G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
EMZA6R3ADA470ME61G.pdf
Delivery Services
EMZA6R3ADA470ME61G
Comments
    EMZA6R3ADA470ME61G Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance700 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency64 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency160 mA @ 100 kHz