ERHB5H1LGC332MFA0U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ERHB5H1LGC332MFA0U
ERHB5H1LGC332MFA0U
Part Number
ERHB5H1LGC332MFA0U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 575V SCREW
Data sheet
ERHB5H1LGC332MFA0U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ERHB5H1LGC332MFA0U
Comments
    ERHB5H1LGC332MFA0U Specifications
    SeriesRHB
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.240" (31.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated575 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)4.094" (104.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.62 A @ 3 kHz