ERHB5H1LGC472MFD0U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ERHB5H1LGC472MFD0U
ERHB5H1LGC472MFD0U
Part Number
ERHB5H1LGC472MFD0U
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 575V SCREW
Data sheet
ERHB5H1LGC472MFD0U.pdf
Delivery Services
ERHB5H1LGC472MFD0U
Comments
    ERHB5H1LGC472MFD0U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.240" (31.50mm)
    Voltage - Rated575 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)5.276" (134.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency15.54 A @ 3 kHz