ERHB5H1LGC562MFE5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ERHB5H1LGC562MFE5U
ERHB5H1LGC562MFE5U
Part Number
ERHB5H1LGC562MFE5U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 575V SCREW
Data sheet
ERHB5H1LGC562MFE5U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ERHB5H1LGC562MFE5U
Comments
    ERHB5H1LGC562MFE5U Specifications
    SeriesRHB
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.240" (31.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated575 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)5.866" (149.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.78 A @ 3 kHz