ERHB631LGC182ME95U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ERHB631LGC182ME95U
ERHB631LGC182ME95U
Part Number
ERHB631LGC182ME95U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 630V SCREW
Data sheet
ERHB631LGC182ME95U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ERHB631LGC182ME95U
Comments
    ERHB631LGC182ME95U Specifications
    SeriesRHB
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.240" (31.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated630 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.898" (99.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.96 A @ 3 kHz