ERHB631LGC272MFA0U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ERHB631LGC272MFA0U
ERHB631LGC272MFA0U
Part Number
ERHB631LGC272MFA0U
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 630V SCREW
Data sheet
ERHB631LGC272MFA0U.pdf
Delivery Services
ERHB631LGC272MFA0U
Comments
    ERHB631LGC272MFA0U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.240" (31.50mm)
    Voltage - Rated630 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)4.094" (104.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.36 A @ 3 kHz