ERHB701LGC102MDB5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ERHB701LGC102MDB5U
ERHB701LGC102MDB5U
Part Number
ERHB701LGC102MDB5U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 700V SCREW
Data sheet
ERHB701LGC102MDB5U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ERHB701LGC102MDB5U
Comments
    ERHB701LGC102MDB5U Specifications
    SeriesRHB
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.102" (28.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated700 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.685" (119.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.58 A @ 3 kHz