ERWE401LGC103MFF5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ERWE401LGC103MFF5U
ERWE401LGC103MFF5U
Part Number
ERWE401LGC103MFF5U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Data sheet
ERWE401LGC103MFF5U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ERWE401LGC103MFF5U
Comments
    ERWE401LGC103MFF5U Specifications
    SeriesRWE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Lead Spacing1.240" (31.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)6.102" (155.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency20.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency28.7 A @ 3 kHz