ERWF351LGC123MFF5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ERWF351LGC123MFF5U
ERWF351LGC123MFF5U
Part Number
ERWF351LGC123MFF5U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Data sheet
ERWF351LGC123MFF5U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ERWF351LGC123MFF5U
Comments
    ERWF351LGC123MFF5U Specifications
    SeriesRWF
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Lead Spacing1.240" (31.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)6.102" (155.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency29.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency40.74 A @ 3 kHz