ERWF351LGN153MFK0U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ERWF351LGN153MFK0U
ERWF351LGN153MFK0U
Part Number
ERWF351LGN153MFK0U
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Data sheet
ERWF351LGN153MFK0U.pdf
Delivery Services
ERWF351LGN153MFK0U
Comments
    ERWF351LGN153MFK0U Specifications
    SeriesRWF
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Lead Spacing1.240" (31.50mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)7.480" (190.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency35.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency49.98 A @ 3 kHz