ESMG101ELL102MN35S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG101ELL102MN35S
ESMG101ELL102MN35S
Part Number
ESMG101ELL102MN35S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
ESMG101ELL102MN35S.pdf
Delivery Services
ESMG101ELL102MN35S
Comments
    ESMG101ELL102MN35S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.72 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.064 A @ 100 kHz