ESMG101ELL331MN20S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG101ELL331MN20S
ESMG101ELL331MN20S
Part Number
ESMG101ELL331MN20S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
ESMG101ELL331MN20S.pdf
Delivery Services
ESMG101ELL331MN20S
Comments
    ESMG101ELL331MN20S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency870 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.044 A @ 100 kHz