ESMG101ELL681MN30S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG101ELL681MN30S
ESMG101ELL681MN30S
Part Number
ESMG101ELL681MN30S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
ESMG101ELL681MN30S.pdf
Delivery Services
ESMG101ELL681MN30S
Comments
    ESMG101ELL681MN30S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.36 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.632 A @ 100 kHz