ESMG101ELLR22ME11D
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG101ELLR22ME11D
ESMG101ELLR22ME11D
Part Number
ESMG101ELLR22ME11D
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
ESMG101ELLR22ME11D.pdf
Delivery Services
ESMG101ELLR22ME11D
Comments
    ESMG101ELLR22ME11D Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.079" (2.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.7 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.75 mA @ 100 kHz