ESMG160ELL123MP35S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG160ELL123MP35S
ESMG160ELL123MP35S
Part Number
ESMG160ELL123MP35S
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
ESMG160ELL123MP35S.pdf
Delivery Services
ESMG160ELL123MP35S
Comments
    ESMG160ELL123MP35S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.132 A @ 100 kHz