ESMG160ELL682MN25S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG160ELL682MN25S
ESMG160ELL682MN25S
Part Number
ESMG160ELL682MN25S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
ESMG160ELL682MN25S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMG160ELL682MN25S
Comments
    ESMG160ELL682MN25S Specifications
    SeriesSMG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.33 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.5164 A @ 100 kHz