ESMG161ELL681MQ40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG161ELL681MQ40S
ESMG161ELL681MQ40S
Part Number
ESMG161ELL681MQ40S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V RADIAL
Data sheet
ESMG161ELL681MQ40S.pdf
Delivery Services
ESMG161ELL681MQ40S
Comments
    ESMG161ELL681MQ40S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.492" (12.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.57 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.355 A @ 100 kHz