ESMG201ELL101MN20S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG201ELL101MN20S
ESMG201ELL101MN20S
Part Number
ESMG201ELL101MN20S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Data sheet
ESMG201ELL101MN20S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMG201ELL101MN20S
Comments
    ESMG201ELL101MN20S Specifications
    SeriesSMG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency460 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency690 mA @ 100 kHz