ESMG201ELL331MP30S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG201ELL331MP30S
ESMG201ELL331MP30S
Part Number
ESMG201ELL331MP30S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Data sheet
ESMG201ELL331MP30S.pdf
Delivery Services
ESMG201ELL331MP30S
Comments
    ESMG201ELL331MP30S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.07 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.605 A @ 100 kHz