ESMG251ELL271MP35S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG251ELL271MP35S
ESMG251ELL271MP35S
Part Number
ESMG251ELL271MP35S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL
Data sheet
ESMG251ELL271MP35S.pdf
Delivery Services
ESMG251ELL271MP35S
Comments
    ESMG251ELL271MP35S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance270 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency880 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.32 A @ 100 kHz