ESMG350ELL392MN30S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG350ELL392MN30S
ESMG350ELL392MN30S
Part Number
ESMG350ELL392MN30S
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
ESMG350ELL392MN30S.pdf
Delivery Services
ESMG350ELL392MN30S
Comments
    ESMG350ELL392MN30S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.31 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.4948 A @ 100 kHz