ESMG350ELL472MN35S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG350ELL472MN35S
ESMG350ELL472MN35S
Part Number
ESMG350ELL472MN35S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
ESMG350ELL472MN35S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMG350ELL472MN35S
Comments
    ESMG350ELL472MN35S Specifications
    SeriesSMG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.51 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.7108 A @ 100 kHz