ESMG350ELL562MN40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG350ELL562MN40S
ESMG350ELL562MN40S
Part Number
ESMG350ELL562MN40S
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
ESMG350ELL562MN40S.pdf
Delivery Services
ESMG350ELL562MN40S
Comments
    ESMG350ELL562MN40S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.69 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.9052 A @ 100 kHz