ESMG401ELL101MP30S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG401ELL101MP30S
ESMG401ELL101MP30S
Part Number
ESMG401ELL101MP30S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
ESMG401ELL101MP30S.pdf
Delivery Services
ESMG401ELL101MP30S
Comments
    ESMG401ELL101MP30S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency520 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency743.6 mA @ 100 kHz