ESMG401ELL181MQ40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG401ELL181MQ40S
ESMG401ELL181MQ40S
Part Number
ESMG401ELL181MQ40S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
ESMG401ELL181MQ40S.pdf
Delivery Services
ESMG401ELL181MQ40S
Comments
    ESMG401ELL181MQ40S Specifications
    SeriesSMG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance180 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.492" (12.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency790 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.1297 A @ 100 kHz