ESMG451ELL121MQ40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG451ELL121MQ40S
ESMG451ELL121MQ40S
Part Number
ESMG451ELL121MQ40S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
ESMG451ELL121MQ40S.pdf
Delivery Services
ESMG451ELL121MQ40S
Comments
    ESMG451ELL121MQ40S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance120 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.492" (12.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency520 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency743.6 mA @ 100 kHz