ESMG451ELL820MN40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG451ELL820MN40S
ESMG451ELL820MN40S
Part Number
ESMG451ELL820MN40S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
ESMG451ELL820MN40S.pdf
Delivery Services
ESMG451ELL820MN40S
Comments
    ESMG451ELL820MN40S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance82 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency420 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency600.6 mA @ 100 kHz