ESMG451ELLR47MJC5S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG451ELLR47MJC5S
ESMG451ELLR47MJC5S
Part Number
ESMG451ELLR47MJC5S
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
ESMG451ELLR47MJC5S.pdf
Delivery Services
ESMG451ELLR47MJC5S
Comments
    ESMG451ELLR47MJC5S Specifications
    SeriesSMG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency32.5 mA @ 100 kHz