ESMG500ELL222MN25S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG500ELL222MN25S
ESMG500ELL222MN25S
Part Number
ESMG500ELL222MN25S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
ESMG500ELL222MN25S.pdf
Delivery Services
ESMG500ELL222MN25S
Comments
    ESMG500ELL222MN25S Specifications
    SeriesSMG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.88 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.0304 A @ 100 kHz