ESMG500ELL332MN35S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG500ELL332MN35S
ESMG500ELL332MN35S
Part Number
ESMG500ELL332MN35S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
ESMG500ELL332MN35S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMG500ELL332MN35S
Comments
    ESMG500ELL332MN35S Specifications
    SeriesSMG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.42 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.6136 A @ 100 kHz