ESMG630ELL102MN25S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG630ELL102MN25S
ESMG630ELL102MN25S
Part Number
ESMG630ELL102MN25S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
ESMG630ELL102MN25S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMG630ELL102MN25S
Comments
    ESMG630ELL102MN25S Specifications
    SeriesSMG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.92 A @ 100 kHz