ESMG630ELL152MN30S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG630ELL152MN30S
ESMG630ELL152MN30S
Part Number
ESMG630ELL152MN30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
ESMG630ELL152MN30S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMG630ELL152MN30S
Comments
    ESMG630ELL152MN30S Specifications
    SeriesSMG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.85 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.22 A @ 100 kHz