ESMG630ELL392MQ40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG630ELL392MQ40S
ESMG630ELL392MQ40S
Part Number
ESMG630ELL392MQ40S
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
ESMG630ELL392MQ40S.pdf
Delivery Services
ESMG630ELL392MQ40S
Comments
    ESMG630ELL392MQ40S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.492" (12.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.72 A @ 100 kHz