ESMG630ELL821MN20S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG630ELL821MN20S
ESMG630ELL821MN20S
Part Number
ESMG630ELL821MN20S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
ESMG630ELL821MN20S.pdf
Delivery Services
ESMG630ELL821MN20S
Comments
    ESMG630ELL821MN20S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.37 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.644 A @ 100 kHz