ESMG6R3ELL273MP40S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG6R3ELL273MP40S
ESMG6R3ELL273MP40S
Part Number
ESMG6R3ELL273MP40S
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
ESMG6R3ELL273MP40S.pdf
Delivery Services
ESMG6R3ELL273MP40S
Comments
    ESMG6R3ELL273MP40S Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.28 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.5424 A @ 100 kHz