ESMG6R3ELL330ME11D
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMG6R3ELL330ME11D
ESMG6R3ELL330ME11D
Part Number
ESMG6R3ELL330ME11D
Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
ESMG6R3ELL330ME11D.pdf
Delivery Services
ESMG6R3ELL330ME11D
Comments
    ESMG6R3ELL330ME11D Specifications
    SeriesSMG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.079" (2.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency77 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency138.6 mA @ 100 kHz