ESMH100VSN153MP30T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH100VSN153MP30T
ESMH100VSN153MP30T
Part Number
ESMH100VSN153MP30T
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
ESMH100VSN153MP30T.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ESMH100VSN153MP30T
Comments
    ESMH100VSN153MP30T Specifications
    SeriesSMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.76 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.9808 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)55mOhm @ 120Hz