ESMH101VSN152MQ30T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH101VSN152MQ30T
ESMH101VSN152MQ30T
Part Number
ESMH101VSN152MQ30T
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Data sheet
ESMH101VSN152MQ30T.pdf
Delivery Services
ESMH101VSN152MQ30T
Comments
    ESMH101VSN152MQ30T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.43 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.916 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)166mOhm @ 120Hz