ESMH101VSN182MQ35T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH101VSN182MQ35T
ESMH101VSN182MQ35T
Part Number
ESMH101VSN182MQ35T
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Data sheet
ESMH101VSN182MQ35T.pdf
Delivery Services
ESMH101VSN182MQ35T
Comments
    ESMH101VSN182MQ35T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.75 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.3 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)138mOhm @ 120Hz