ESMH101VSN682MA50T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH101VSN682MA50T
ESMH101VSN682MA50T
Part Number
ESMH101VSN682MA50T
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP
Data sheet
ESMH101VSN682MA50T.pdf
Delivery Services
ESMH101VSN682MA50T
Comments
    ESMH101VSN682MA50T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.8 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)37mOhm @ 120Hz