ESMH160VSN104MA80T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH160VSN104MA80T
ESMH160VSN104MA80T
Part Number
ESMH160VSN104MA80T
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SNAP
Data sheet
ESMH160VSN104MA80T.pdf
Delivery Services
ESMH160VSN104MA80T
Comments
    ESMH160VSN104MA80T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.67 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.6036 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz