ESMH160VSN273MQ45T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ESMH160VSN273MQ45T
ESMH160VSN273MQ45T
Part Number
ESMH160VSN273MQ45T
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Data sheet
ESMH160VSN273MQ45T.pdf
Delivery Services
ESMH160VSN273MQ45T
Comments
    ESMH160VSN273MQ45T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.72 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.0976 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)25mOhm @ 120Hz